Aktuality o dětském zdraví

Rádi bychom vám pomohli s péčí o zoubky vašich dětiček.  

Ve spolupráci se zubní hygienistkou Šárkou Havlíčkovou vám přinášíme benefit naší péče. Budeme každý den v rámci hygieny, která probíhá před odpoledním odpočinkem pomáhat vašim dětičkám správným hygienickým návykům v dutině ústní. Pomocí svítících kartáčků Truelife je budeme motivovat hravostí a příjemným zážitkem z čištění k lepšímu zdraví a přirozenému návyku. Po použití kartáčku využijeme UV-C stetilizátor, který kartáček sterilizuje a zbaví ho 99,9% virů a bakterií. Samozřejmě pokud vaše dítko používá kartáček jiného typu a značky, přinese si kartáček, pastu a další potřeby a bude mu v jeho přihrádce vše uschováno, stejně, jako to bude v případě kartáčků všech dětiček navštěvujících naší skupinu

Od Kdy do kdy...
Čistit začínáme již s prořezáním prvního zoubku, tedy cca v půl roce věku dítěte. Za zdraví mléčných zubů zodpovídají do 12 let dítěte rodiče. Do šesti let čistí hlavně rodiče, ale i děti, které k čištění motivují a učí je správnou techniku. Od šesti let by se měly děti umět postarat o své zuby bez pomoci rodičů, každopádně doporučujeme maminkám i tatínkům správnost techniky a čistotu zubů stále kontrolovat. Důležité je zmínit, že zkažený mléčný zub může nakazit i založený zub stálý.

Všem rodičům doporučuji pořídit vždy dva zubní kartáčky. 
Jedním si dítě čistí zcela samo a jelikož k opotřebení štětin dochází mnohem rychleji, protože děti mají tendenci do kartáčku kousat, je tedy třeba mít druhý pro vás na ono pečlivé čištění. Kartáček by měl mít malou hlavičku a rovný zástřih měkkých štětin, rukojeť by měla být ergonomická, aby se nám s ním dobře pracovalo.Na nejmenší zoubky je možné pořídit i jednosvazkový kartáček, malinká hlavička nevyvolá pocit ke zvracení. Jakmile se zoubky vedle sebe začnou dotýkat je třeba začít i s čištěním mezizubních prostor. Ano, i dětské interdentální prostory se mohou kazit a pro dokonalou ústní hygienu doporučujeme používat flosspick i mezizubní kartáčky. Mechanická očista je ta nejdůležitější.

S rostoucím věkem dítěte je čištění a udržení dokonalé ústní hygieny náročnější, nejen kvůli hormonálním vlivům spojených s vývojem, ale i díky výměně mléčných zubů za zuby stálé. Školáci považují čištění za úplně zbytečné a nemají přeci čas. Zde je třeba, aby rodiče neztráceli pevnou vůli a k čištění své děti bez odmlouvání nutili, protože oni vám to jednou vrátí a budou vám vděční. Mimo jiné, dle mého názoru zabere domácí čištění mnohem méně času a nestojí skoro žádné peníze v porovnání s časem u zubního lékaře, který si čas a léčbu zubních kazů naúčtuje.

Jsou elektrické kartáčky vhodné pro děti?
Pokud zubní lékař, dentální hygienistka, či sám rodič nejsou spokojeni s úrovní ústní hygieny dítěte, pak je možné využít správný elektrický kartáček. Elektronika hýbe světem a v tomto případě může pomoci i se zlepšením kvality domácího čištění, takže za mě ano. Nejen že technologie nám odhalí, jaká místa zůstala nedočištěná, hlídají správný tlak, ale děti opravdu zabaví. Který typ elektrického zubního kartáčku a jeho správné použití doporučuji probrat přímo s dentální hygienistkou či zubním lékařem.Motivace aneb jdeme dětem příklademAbyste děti mohli účinně motivovat, je třeba znát co nejvíce informací o zubech a ústní hygieně. Věřte mi, budou se vás ptát na úplně vše. Nejvíce informací se dočtete na internetu, správnost vyčteného proberte s dentální hygienistkou v její ordinaci. Jen správně informovaný je opravdu schopný motivovat. Nechte děti vybrat si dentální pomůcky, které se jim líbí, čištění je bude mnohem více bavit a ve výsledku to bude bavit i vás.

Hravé čištění:
Básničky, říkanky, písničky nebo pohádky. Je opravdu z čeho vybírat.
Jako rodič chcete, aby na zubech nezůstal žádný plak – obarvěte jej! Zobrazení míst, kde se plak vyskytuje je dnes opravdu jednoduché a dětem to usnadní čištění. Obarvovací tablety a vodička se nepolyká, po aplikaci nechte dítě vypláchnout.
Důležitý je i dostatek času, kupte přesýpací hodiny nebo dětem stáhněte aplikaci na čištění zubů do svých chytrých telefonů.
Na závěr dítě nezapomeňte pochválit, jak si krásně zuby vyčistilo.

Jakou zubní pastu a kolik?
Zubní pasty působí preventivně a podporují ochranu zubů před vznikem zubního kazu. Od malinka učte své děti přebytky zubní pasty nepolykat, ale vyplivovat. Sladké příchutě zubních past vábí děti k polykání, ale pozor na základě nadměrného přísunu fluoridu ze zubních past může vzniknout tzv. fluoróza. Pokud tedy děti nejde odnaučit polykání, kupujte spíše zubní pasty bez fluoru, mezi ně patří například pasty Buccotherm nebo GC Tooth Mousse. Pozor pastu GC Tooth Mousse nepoužívejte pokud má dítě alergii na kravskou bílkovinu, kterou tato pasta obsahuje.
0-2 roky Vhodné zubní pasty bez fluoridů. Štětiny kartáčku pastou lehce potřete.
3-6 let Vhodné zubní pasty s koncentrací fluoridů do 1000ppm. Množství o velikosti hrášku.
6+ Vhodné zubní pasty s koncentrací fluoridů do 1500ppm. Množství o velikosti hrášku.
Druhy dětských past, které doporučujeme v ordinaci DENTO:GC Tooth Mousse bez fluoruBuccotherm bez fluoruElmex Kids s fluoremEdel White s fluorem 

Co dělat, pokud už se zoubek pokazil?
Každý zkažený zoubek nechte opravit, aby se kaz nešířil a hlavně se snažme, aby nevznikl žádný další. Preventivní prohlídky u zubního lékaře a pravidelné návštěvy dítěte na dentální hygieně dokážou odhalit kaz v raném stádiu. Terapie počátečního stadia zubního kazu, tzv. bílé léze, spočívá v podpoře remineralizace léze v zubní sklovině. Doporučují se podpůrné produkty, které pomohou k vyhojení a zastavení progrese zubního kazu.
Dále se doporučuje dokonalá ústní hygiena, pravidelná lokální aplikace fluoridových preparátů a protikazivá výživová opatření. U pokročilejších forem zubního kazu spočívá ošetření zubní lékařem v odstranění všech kariézních hmot a v uzavření vzniklé kavity vhodným výplňovým materiálem, např. skloionomerními cementy nebo kompozity.

Doporučuje zubní hygienistka Šárka Havlíčková DiS.
Vyhledávání